| Overall Length | 263.9 mm (10.3″) |
|---|---|
| Largest O.D | 107.6 mm (4.24″) |
| Gasket O.D | 100.0 mm (3.94″) |
| Gasket I.D | 90.42 mm (3.56″) |
| Thread Size | 1-1/8″-16 UN-2B |
| Filter Style | Spin-On Style |
Donaldson Blue® Lube Filter, Full-Flow Spin-On w/ Synteq Media (DBL7405)
$49.82
Fleetguard® Lube Filter, By-Pass Spin-On (LF777)
$40.98
Fleetguard® Lube Filter, Full-Flow Spin-On (LF3379)
$40.82
5 in stock
Only 5 items left in stock!
Additional information
| Weight | 2.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.2 × 11 × 11 cm |
| Bin Location | 00026105 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | LF3379 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.