| Effective Length | 2113 mm (83.19″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 2129 mm (83.83″) |
| Top Width | 28 mm (1.087″) |
| Construction | EPDM, Polyester Cord |
| Belt Type | V-Ribbed, Standard |
Gates® 81.04″ Length, 1.087″ Top Width, Micro-V Serpentine Drive Belt (K080810)
$60.97
Gates® Fleetrunner 83.19″ Length, Micro-V Heavy-Duty Serpentine Belt (K080830HD)
$97.47
Gates® 83.19″ Length, 1.120″ Top Width, Micro-V Serpentine Drive Belt (K080830)
$71.76
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.1 × 10.2 × 2.6 cm |
| Bin Location | BRE-2 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belts |
| Part # | K080830 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.