| Hose I.D | 1.00″ (25.40 mm) |
|---|---|
| Item Length | 4.30″ (109.2 mm) |
| Stem Hex | 1-1/2″ (38.10 mm) |
| Fitting Type | Hydraulic Coupling |
Gates® G20165-2020 Hydraulic Coupling, Male JIC 37° Flare, High-Pressure
$52.39
Gates® G20225-0810 Hydraulic Coupling, Male Flat-Face O-Ring Fitting, Steel
$33.87
Gates® G20170-1616 Hydraulic Coupling, Female JIC 37° Flare Swivel Fitting, Steel
$49.43
6 in stock
Only 6 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 11 × 9.2 cm |
| Bin Location | 00096056 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | G20170-1616 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.