| Diameter | 38.10 mm (1.500″) |
|---|---|
| Wrench Size | 47.62 mm (1.875″) |
| Thickness | 33.45 mm (1.317″) |
| Finish | Zinc / Wax Type |
3/8″ Diameter x 24 TPI, 0.337″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCF38)
$0.31
1/4" Diameter, 0.3130" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC14)
$0.50
1-1/2″ Diameter x 6 TPI, 1.317″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC112)
$0.23
Out of stock
Additional information
| Weight | 1.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 4 cm |
| Bin Location | A10024 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | SLCC112 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.