| Diameter | 38.10 mm (1.500″) |
|---|---|
| Wrench Size | 57.15 mm (2.250″) |
| Thickness | 32.53 mm (1.281″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
1/4″ Diameter x 28 TPI, 0.2187″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF14)
$0.39
1/4" Diameter, 7/32" Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC14)
$0.39
1-1/2″ Diameter x 12 TPI, 1.281″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF112)
$16.32
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 6.5 × 3.2 cm |
| Bin Location | A10035 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSF112 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.