| Diameter | 28.57 mm (1.125″) |
|---|---|
| Wrench Size | 42.84 mm (1.687″) |
| Thickness | 25.37 mm (0.999″) |
| Finish | Zinc / Wax Type |
16mm Diameter, 16mm Thickness, 24mm Wrench Size, Steel Nylon Locknut, Zinc (NLNMF1615)
$2.25
1/2″ Diameter x 13 TPI, 0.448″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC12)
$0.79
1-1/8″ Diameter x 12 TPI, 0.99″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCF118)
$7.24
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 × 4.9 × 2.4 cm |
| Bin Location | A10036 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | SLCF118 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.