| Diameter | 28.57 mm (1.125″) |
|---|---|
| Wrench Size | 42.84 mm (1.687″) |
| Thickness | 15.46 mm (0.609″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
1/2″ Diameter x 20 TPI, 0.4375″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF12)
$0.76
1″-14 UNF Thread – Spindle Nut (165686)
$4.36
1.13″ Diameter, 39/64″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC118)
$6.96
8 in stock
Only 8 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 5 × 2.5 cm |
| Bin Location | A40102 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSC118 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.