| Tube O.D | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Male Pipe | 12.70 mm (0.50″) |
| Working Pressure | 240 psi Rating |
| Fitting Type | Connector Type |
1/4″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-4B)
$6.75
1/2″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Male Pipe Connector, Brass (1468-8D)
$5.97
8 in stock
Only 8 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 2.7 × 2.7 cm |
| Bin Location | 00094072 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1468-8D |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.