| Tube O.D | 9.52 mm (0.375″) |
|---|---|
| Female Pipe | 9.52 mm (0.375″) |
| Working Pressure | 350 psi Rating |
| Fitting Type | Connector Type |
1/2" Tube x 1/4" MNPT, Air Brake Fitting, Male Pipe Connector, Brass (1468-8B)
$6.40
1/2″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-8D)
$15.50
3/8″ Tube x 3/8″ FNPT, Push-to-Connect, Air Brake Brass Connector (PC1466-6C)
$8.75
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 × 2.4 × 2.4 cm |
| Bin Location | 00094082 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1466-6C |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.