| Tube O.D | 9.52 mm (0.375″) |
|---|---|
| Female Pipe | 6.35 mm (0.25″) |
| Working Pressure | 350 psi Rating |
| Fitting Type | Connector Type |
3/4" Tube x 1/2" MNPT, Air Brake Fitting, Male Pipe Connector, Brass (1468-12D)
$9.27
3/8″ Tube x 3/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-6C)
$7.68
3/8″ Tube x 1/4″ FNPT, Push-to-Connect, Air Brake Brass Connector (PC1466-6B)
$10.57
11 in stock
Only 11 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 × 2.5 × 2.5 cm |
| Bin Location | 00094082 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1466-6B |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.