| Diameter | 11.09 mm (0.437″) |
|---|---|
| Wrench Size | 17.44 mm (0.687″) |
| Thickness | 9.525 mm (0.375″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
7/16″ Diameter x 20 TPI, 0.375″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF716)
$0.67
32 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 2 × 1.2 cm |
| Bin Location | A10034 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSF716 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.