| Diameter | 22.22 mm (0.875″) |
|---|---|
| Wrench Size | 31.75 mm (1.250″) |
| Thickness | 24.99 mm (0.984″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
1/2″ Diameter x 13 TPI, 0.448″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC12)
$0.79
1-1/8" Diameter, 1.118" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC118)
$2.37
7/8″ Diameter, 0.984″ Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC78)
$1.25
13 in stock
Only 13 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.8 × 3.8 × 1.3 cm |
| Bin Location | A40105 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | LNC78 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.