| Overall Length | 227.0 mm (8.94″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 118.1 mm (4.65″) |
| Gasket O.D | 109.9 mm (4.33″) |
| Gasket I.D | 98.04 mm (3.86″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
| Media Type | Synteq XP Media |
Donaldson® Fuel/Water Separator Filter (P555010)
$27.69
Donaldson® Fuel Filter, Spin-On (P555823)
$32.25
Donaldson Blue® Fuel Filter, Secondary, For Detroit Diesel Engines (DBF0047)
$116.51
12 in stock
Only 12 items left in stock!
Additional information
| Weight | 3.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 12 × 12 cm |
| Bin Location | 00027401 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | DBF0047 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.