| Overall Length | 119.8 mm (4.72″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 76.70 mm (3.02″) |
| Gasket O.D | 70.10 mm (2.76″) |
| Gasket I.D | 60.45 mm (2.38″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
| Media Type | Cellulose Media |
Donaldson® Fuel/Water Separator Filter (P555010)
$27.69
Donaldson® Fuel Filter, Spin-On (P551316)
$97.50
Donaldson® Fuel Filter, Spin-On Secondary (P550440)
$12.65
18 in stock
Only 18 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.7 × 7.7 × 14 cm |
| Bin Location | 00027325 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P550440 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.