| Overall Length | 229.1 mm (9.02″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 97.53 mm (3.84″) |
| Inner Diameter | 40.89 mm (1.61″) |
| Collapse Burst | 149 PSI (10.3 bar) |
| Filter Style | Cartridge Style |
| Media Type | Cellulose Media |
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550252)
$78.25
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P559740)
$13.83
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P167410)
$18.93
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 11 × 25 cm |
| Bin Location | 00027405 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P167410 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.