| Overall Length | 76.20 mm (3.00″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 73.40 mm (2.89″) |
| Gasket O.D | 69.85 mm (2.75″) |
| Gasket I.D | 61.46 mm (2.42″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
Donaldson® Hydraulic Filter, Strainer (P562222)
$91.11
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550416)
$51.91
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550606)
$47.40
4 in stock
Only 4 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 35.3 cm |
| Bin Location | 00027215 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P550606 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.