| Item Length | 72.3 mm (2.85″) |
|---|---|
| Hose I.D | 22.2 mm (0.875″) |
| Tube Size | 25.4 mm (1.00″) |
| Fitting Type | Fitting Assembly |
Eaton Weatherhead® 7/8″ Hose I.D x 1″ Male JIC, 069 Series Crimp Hose Fitting (06916E-516)
$38.48
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 11 × 6 cm |
| Bin Location | 00098015 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 06916E-516 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.