| Length | 16.66 mm (0.656″) |
|---|---|
| Drill Size | 11.50 mm (0.453″) |
| Thread Size | 7/16″-14 Thread |
| Insert Type | Free Running Type |
Heli-Coil® 1/4"-20 Thread, 0.375" Long, Stainless Repair Coil Insert (R1185-4)
$1.59
Heli-Coil® M10-1.50 Thread, 0.59" Long, Stainless Repair Coil Insert (R1084-10)
$2.96
Heli-Coil® 7/16″-14 Thread, 0.656″ Long, Stainless Repair Coil Insert (R1185-7)
$3.25
3 in stock
Only 3 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2 × 2 cm |
| Bin Location | A40062 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | R1185-7 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.