| Overall Length | 406.4 mm (16.0″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 111.5 mm (4.39″) |
| Inner Diameter | 61.97 mm (2.44″) |
| Collapse Burst | 49 PSI (3.4 bar) |
| Filter Style | Cartridge Style |
| Media Type | Wire Mesh Media |
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P160700)
$111.39
3 in stock
Only 3 items left in stock!
Additional information
| Weight | 2.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.2 × 12.2 × 42.5 cm |
| Bin Location | 00027415 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P160700 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.