| Overall Length | 270.7 mm (10.6″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 129.0 mm (5.08″) |
| Gasket O.D | 128.0 mm (5.04″) |
| Gasket I.D | 120.9 mm (4.76″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
| Media Type | Synthetic Media |
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P555461)
$24.15
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P559740)
$13.83
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P165876)
$164.50
5 in stock
Only 5 items left in stock!
Additional information
| Weight | 3.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 14 × 13.8 cm |
| Bin Location | 00027410 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P165876 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.