| Overall Length | 265.9 mm (10.4″) |
|---|---|
| Largest O.D | 107.6 mm (4.24″) |
| Gasket O.D | 100.0 mm (3.94″) |
| Gasket I.D | 90.42 mm (3.56″) |
| Thread Size | 1-1/8″-16 UN-2B |
| Filter Style | Spin-On Style |
Fleetguard® Lube Filter, Full-Flow Cartridge (LF16046)
$44.32
John Deere® Engine Oil Filter (RE504836)
$70.85
Fleetguard® Lube Filter, Spin-On (LF3973)
$31.50
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 11 × 11 cm |
| Bin Location | 00025420 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | LF3973 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.